Hayır Diyebilmek

Zihinde Yer Alan Otomatik Düşünceler 

“Boş yere tartışma olmasın.” 

“Arkamdan konuşmasınlar.”

“İnsanlar gerilmesin.” 

“Ya birini üzersem, kaybedersem?” 

“Hakkımda yanlış düşünmesin.”

Tüm bu kaygı cümlelerinin temelinde değersizlik hissi, kaybetme korkusu, sevilmeme korkusu, değer görme ve onay ihtiyacı yer alır. Hepsinin birleşimi ise temelde özgüven yoksunluğuna dayanabilir. 

Hayır diyemeyecekler benlik kaybına maruz kalırlar ve birtakım psikolojik sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Benlik algısının temeli anne-baba-çocuk arasında kurulan ilişkide temellenir. 

Hayır diyemediğinizde:

Kişisel sınırlarınız ihlal edilir. 

Stres ve iş yükünüz artar. 

Arkadaşlıklarınız ve ilişkileriniz zarar görür. 

Maddi kayıplar verirsiniz. 

Hayır diyemediğiniz her noktada sınırlarınızın ihlal edilmesine izin verirsiniz. Hayır diyebilmek özel ilişki, iş hayatı, ev yaşamı gibi alanlarda kendinizle ilgili çatışmalarınızı ve çelişkilerinizi onarır. Çünkü insan başkasıyla çatışırken bile sadece kendisiyle kavga ediyordur. Sınırlarınız kim olduğunuzdur. Etkili bir “HAYIR” ‘da suçluluk, korku ya da endişe yoktur. Çatışmalardan tartışmalardan ve sorunlardan kaçma eğilimi benlik sınırlarının daralmasına sebep olur. 

Kişi nereye kadar evet nereye kadar hayır sınırlarıyla çevrili olduğunu saptayamadığı sürece kendisini çaresizlik, çözümsüzlük ve sıkışmışlık hissi içinde bulacaktır. Hayır diyebildiğinizde siz istemediğiniz sürece insanlar hayatınıza müdahale edemez ve nerede durmaları gerektiğini bilirler. Çünkü siz bunu onlara öğretmiş olursunuz. Hayatınızın her alanında daha sağlıklı ilişkiler kurabilmeniz de mümkünleşir. 

“Hayır demek istiyorsan belki deme.” Paulo Coelho

Kaynakça: Hayır Diyebilme Sanatı 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir